Skip to main content
Život na ranči

Rekonstrukce stáje

By 15. 8. 2020No Comments

V roce 2017 jsme se daly do 1. části rekonstrukce starého chlévu, kterou jsme přeměnily během jednoho roku na stáj se dvěma boxy o rozměrech 3 x 3 metry s vyhřívanými napáječkami a gumovou podlahou uvnitř boxu. Kladly jsme nároky na co největší vzdušnost a dobré klima ve stáji, to mělo za následek vyhotovení otvorů do čelních dřevěných stěn boxu a také mřížované vstupní branky, které dodaly nový, moderní vzhled naší stáje.

V roce 2018 následovala 2.část rekonstrukce pro tři boxy též o rozměrech 3×3 metry. Postupovaly jsme podle vzoru dvou již hotových boxů.

Tlusté stěny stáje se skládají převážně s kamenů, což má za následek udržitelnosti skvělého klimatu za všech ročních období. V létě, kdy je venku velké teplo většinou 25 – 40°C kamenná stáj si udržuje příjemný chládek a koním dodává klidný odpočinek a dobrou regeneraci pro jejich výcvik. V zimě, kdy teploty klesají pod bod mrazu někdy až k -25°C si stáj udržuje své příjemné prostředí okolo 5°C.

Výhody: výborné klimatické prostředí, vzdušné boxy, gumová podlaha s podestýlkou ve formy pilin a hoblin to má za následek potlačení čpavku, stáj krásně voní, krmící okénka, odvodňovací žlábek před boxy, odkladové místo pod krmným žlabem, držák na deku.

Nevýhody a zlepšení do budoucna: kovová konstrukce – pozinkovaná ( po dvou letech užívání se objevuje rez), doplnit příčkové a čelní mříže, nový systém dávkování sena z uličky boxu do výsuvného kontejneru.

Článek od Martina